Çmim i çmendur: për sa u shit ky diamant i rrallë?

Një diamant shumë i rrallë rozë-vjollcë u shit në një ankand në Zvicër për 26.6 milion dollarë, raportoi BBC.

Diamanti 14.8 karat i quajtur “Vitaliteti i Trëndafilit” është më i madhi në llojin e tij deri më tani në ankande.

Eshtë vlerësuar se 99 përqind e të gjitha diamanteve rozë janë më pak se 10 karat.

Madhësia e saj, së bashku me ngjyrën dhe strukturën e saj të përsosur pa papastërti, e ndihmuan atë të arrijë një çmim marramendës të mërkurën në Sotheby’s në Gjenevë, raportojnë agjencitë.

Emri i klientit nuk bëhet i ditur.

Diamanti u zbulua në një minierë në pronësi të kompanisë ruse Alrosa 2017.

Rekordi në kategorinë e diamantit rozë aktualisht mbahet nga “Ylli Pink” i 59 biletave të shitura në ankand për 71 milion dollarë në Sotheby’s në Hong Kong në prill 2017.