E FUNDIT / Viktimat në Вullgari janë shqiptarë/ Autobuѕi ѕhрërtheu në flakë, раѕagjerët u hodhën nga dritarja

E FUNDIT / Viktimat në Вullgari janë shqiptarë/ Autobuѕi ѕhрërtheu në flakë, раѕagjerët u hodhën nga dritarja

figure>

45 persona kanë v dekur (raportohet se janë të gjithë shqiptarë të Maqedonisë, përveç dy shoferëve) nga një aks ident tr agjik në Bullgari, pasi autobusi me të cilin po udhëtonin, shp ërtheu në flakë.

Bëhet me dije se shqiptarët kishin kaluar disa ditë pushimi në Turqi. Kreu i shërbimit të kontrollit të fatkeqësive të vendit, Nikolay Nikolov tha se shtatë pasagjerë u shpëtuan dhe u evakuuan në një spital në kryeqytet, ishin dy gra dhe pesë burra.

“Të mbijetuarit janë të traumatizuar, kanë hu mbur të afërmit, fëmijët. Ata u hodhën nga dritaret”, tha Maya Arguirova, drejtuese e qendrës së trajtimit të djegieve ku u transportuan.