Një nga aksidentet më të tmerrshme të trafikut në historinë kroate

Në mëngjesin e sotëm, një nga aksidentet më të tmerrshme të trafikut në historinë Kroate ndodhi në autostradën pranë Slavonski Brod. Një autobus me targa të Kosovës, me 67 pasagjerë dhe dy shoferë, u aksidentua në autostradë ku dhjetë persona vdiqën, më shumë se 40 u plagosën, shumë prej tyre rëndë.

Policia dhe prokurorët kroatë kanë hapur një hetim dhe rrethanat e aksidentit do të hetohen, por ata kanë konfirmuar se shoferi u arrestua, i cili pranoi se ai ra në gjumë pas timonit për një moment, shkruan mediumi kroat HRT, përcjell Insajderi.

Në automjet ishin 67 pasagjerë dhe dy shoferë. Dhjetë vetë u vranë dhe 44 u dërguan në spitalet aty pranë. Mjekët po bëjnë çmos për t’i shpëtuar ata. Ata kryen 3 operacione vetëm në mesditë.

Një pacient me një dëmtim të rëndë të shtyllës kurrizore u transportua në Zagreb. Fakti që midis tyre kishte 15 fëmijë është gjithashtu i tmerrshëm. Ambasadori i Kosovës është gjithashtu në terren. Ai komunikon me familjet e viktimave.

Policia, zjarrfikësit, anëtarët e Shërbimit Emergjent dhe shërbimi tërheqës nuk mbajnë mend, kur ka ndodhur një aksident trafiku kaq i tmerrshëm dhe tragjik. Autobusi u përmbys në anën e tij dhe shtypi njerëzit që ranë jashtë.

Për mrekulli, disa pasagjerë nuk u plagosën. Strehimi i tyre u kujdes nga qarku dhe të gjithë pjesëmarrësit në aksident u sigurua ndihmë psikologjike.