A jeni të aftë të vini re 3 numra në këtë foto?

Testet me imazhe të fshehura janë një mjet i mrekullueshëm për të kontrolluar aftësitë tuaja vëzhguese.

Ata kanë shkronja të fshehura, foto ose numra në një model ose sfond të ngjashëm ku sytë dhe truri juaj duhet t’i ndajë nga njëra-tjetra. Testoni vëzhgimin tuaj me këtë test:

A i shihni dot 3 numra në këtë foto?

Pas pretendimeve për shtatzëni, Genta Ismajli habit me këtë veprim

Genta Ismajli këto ditë është përfolur për një shtatzëni të mundshme.

Këngëtarja Genta Ismajli muajt e fundit e kishte zyrtarizuar lidhjen me biznesmenin turk, Huseyin Usta, shkruan lajmi.net.
Artistja sjell vazhdimisht fotografi pranë të dashurit dhe duket shumë e lumtur, ndërsa nuk mungojnë as dedikimet e dashurisë për njëri-tjetrin.
Në disa fotografi që ditët e fundit qarkulluan në rrjete sociale, Genta ishte veshur me një fustan të zi dhe i dukej barku më i fryrë.Megjithatë, ajo nuk është deklaruar rreth këtyre pretendimeve dhe së fundi publikoi video duke ushtruar bashkë me partnerin në palestër.Ajo ishte veshur me veshje sportive teksa po ushtronte dhe në disa raste e filmonte edhe partnerin.Nuk dihet nëse këto video janë realizuar më parë, apo Genta e kishte vizituar tani palestrën bashkë me të dashurin

Shpallen fitueset! Kush janë dy bukuroshet që do përfaqësojnë Shqipërinë dhe Kosovën në Miss Universe

Mbrëmjen e kaluar është mbajtur spektakli i bukurisë “Miss Universe Albania & Kosovo”. Kanë qenë një numër i madh vajzash pjesëmarrëse që garonin për të përfaqësuar Shqipërinë dhe Kosovën në konkursin më të madh të bukurisë në botë.

Mbrëmja ishte e mbushur me surpriza e të ftuar VIP, që interpretuan në skenën e madhe, mes tyre: Anxhela Peristeri, Flori Mumajesi, Klajdi Haruni dhe Bruno. Nga 26 konkurrentet, arritën të triumfonin vetëm dy.

Blerta Veseli është zgjedhur si bukuroshja që do të përfaqësojë Kosovën në “Miss Universe 2021”.

Ndërsa si përfaqësuesja e Shqipërisë është zgjedhur Paula Mehmetukaj.

Ja çfarë e Т0rturon një femër poѕhtë fuѕtaηit, por ka shumë tυrр ta tregojë…!!!

Shumë femra vu.ajnë prej saj! “Caηdidiasis va.giαηle” është një gjendje e shkaktuar nga një iηfeksion në v.agiηë dhe në z0nën përreth.E iηfeksi0ni quhet Caηdida albicans, por është gjithashtu i njohur si myku va.giηal. Myku mund të bëhet në lëkurë, në g0jë, në z0rrë dhe në va.giηë.Por ndonjëherë kushtet ndryshojnë dhe iηfeksi0ni rritet me shpejtësi, duke shkaktuar simpt0ma të tjera dhe acarim.Shumica e femrave e përjet0jnë këtë iηfeksi0n, por më i zakonshëm është tek ato të moshës 30, 40 si dhe grave shtatzëna.

Ky myk shkaktohet nga disa faktorë, ku ndër ta janë: veshjet e ngushta, përdorimi i shumë antibi0tikëve, konsumi i tepërt i sheqerit, stresi, kapsΙΙëku, ose edhe rastet kur bëhen trajtime me kimi0terapi. Po ashtu edhe përdorimi i pecetave ditore apo i tamp0ηëve mund ta pr0ν0kojë.E për ta parandaluar atë duhet bërë gjithnjë kujdes me higjienën personale, të shmangen dushet me shumë ujë në pjesën iη.time, të përdoret çaji i kamomilit si shpëlarës. Mos harroni, nëse ndjeni shqetësim, drejtohuni mjekut!

A e dini se në Ukrainë ka shumë shqiptarë dhe se ata i kanë ruajtur edhe traditat? Ja si e mësojnë gjuhën shqipe

Vladislav Ilchenko drejtues i organizatës “Bashkimi i Shqiptarëve të Ukrainës” në një rrëfim ekskluziv për gazetën Dielli, Organ i Federatës Panshqiptare të Amerikës “VATRA”, New York, tregon sesi ruhet identiteti kombëtar i shqiptarëve të Ukrainës nëpërmjet mësimit të gjuhës shqipe në qytetet ku ka vendbanime shqiptare.

Gjuha shqipe mësohet si një opsion me zgjedhje në rajonin Zaporozhye në fshatin Devnenskoye në një shkollë publike, sipas një marrëveshje me Ministrinë e Arsimit në Ukrainë. Ka katër vendbanime në territorin e Ukrainës, 3 në rajonin e Zaporizhzhya, Priazovskoe rrethit Georgievka, Devnenskoe dhe Gamovka.

E ëma e la dhe iku sapo kuptoi që ishte me sindr0mën down: Babi hero po e rrit të voglin vetëm, i është bërë edhe baba edhe nënë

Në gjithë botën numërohen me mijëra femijë me sindr0mën down. Dhe përsa iu përket prindërve, është vërtetë një sfidë për të rritur këta fëmijë. Duke marrë parasysh sjelljen, shumë prej tyre përfundojnë në kujdestari. Por ka prindër që janë të bindur se të kesh një fëmijë të veçantë është një bekim, jo një bar rë.Evgeny Anisimov është një baba rus, i cili i vetëm po rrit djalin e tij Misha, me sindr0mën Down. Misha është një fëmijë shumë i mbarë dhe i dashur shprehet babai herë pas here.

Kur Evgeny dhe gruaja e tij po përgatiteshin të prisnin djalin e tyre, pikërisht në minutat e para pas lindjes së foshnjës, prindërit dëgjuan një lajm të tme rrshëm nga mjeku: “Kam frikë se fëmija juaj ka një sindr0mën Down”.Dhe më pas u zbulua se Misha i vogël kishte pneumoni dhe mjekët po luftonin për të shpëtuar jetën e tij. Mamaja e foshnjës nuk ishte e gatshme për të rritur këtë fëmijë, ajo këmbënguli se ata kishin nevojë ta dërgonin në një je timore. Por Evgeny ishte i palëvizshëm në vendimin e tij edhe nëse kjo do të thoshte shem bjen e familjes së tij, ai do të merrte të gjithë përgjegjësinë dhe do të rriste fëmijën vetëm.

Ai dhe gruaja e tij së shpejti u n danë dhe jeta e re e këtij “babai-nënë” filloi. Por ky baba beqar mori një mbështetje të madhe edhe nga miqtë e tij.

Lëvizte me armë zjarri, arrestohet këngëtarja Fjolla Morina,ajo ishte me 2…

Këngëtarja e njohur kosovare, Fjolla Morina është arrestuar ditën e sotme nga policia. Mësohet se ajo është kapur me armë zjarri me vete.

Njoftimi i policisë:

Policia Kufitare e Morinës evidenton dhe godet një rast të tentativës për të hyrë në teritorin shqiptar me armë zjarri me vete.

Sekuestrohet një armë zjarri pistolete me 23 fishekë luftarak si dhe një pistoletë çakmak.

Vihet në pranga një 34 vjecare që posedonte armën e zjarrit.

Në vjim të veprimeve nga Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Kukës vihen në pranga edhe dy shtetasit që udhëtonin në automjet me shtetasen që posedonte armën e zjarrit.

Shërbimet e Policisë Kufitare në Morinë, në zbatim të masave për parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare, kanë intensifikuar kontrollet si në dalje, ashtu dhe në hyrje.

Si rezultat i kontrolleve të shtuara bazuar në analizën e riskut të bërë nga shërbimet e Policisë Kufitare të Morinës, bazuar edhe në informacionet e marra nga Policia Kriminale e DVP Kukës, është kaluar në vijën e dytë për kontroll më të imtësishëm, mjeti tip “Audi”, me drejtuese shtetasen F.M., 34 vjeçe, banuese në Prishtinë, Kosovë, e cila udhëtonte me shtetasit F.M., dhe F.S., banues në Kosovë e Belgjikë.

Gjatë kontrollit të kryer në vijën e dytë, në çantën e dorës së shtetases F.M, Policia Kufitare gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri tip “Zoraki”, me 23 fishek.

Ndërsa në bagazh të automjetit u gjet një pistolet në dukje e dyshuar lodër cakmak.

Në përfundim të veprimeve hetimore, Specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm dhe Narkotikëve në DVP Kukës, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve;

F.M., 34 vjeçe, banues në Prishtinë, Kosovë, F.M., 29 vjeç, banues Bresalc, Kosovë dhe F.S., 29 vjeç, banues për Belgjikë.

Arrestimi i tyre u bë për veprën penale “Trafikimi i armëve dhe i municionit”.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës për veprime të mëtejshme.

Kurti: Bishti i krimit është në Karaçevë, koka në Prishtinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur për aksionin e policisë të kryer në Karaçevë të Komunës së Kamenicës.

Kurti në një konferencë për media ka thënë se beson që ky është vetëm fillimi i këtij aksioni dhe ka shtuar se e përgëzon policinë dhe prokurorinë për punën.

“Pas këtij procesi duhet të vazhdohet edhe me hallkat tjera të sistemit të sigurisë dhe të drejtësisë në mënyrë që i gjithë proceci të përfundojë me sukses, ky besoj është vetëm fillimi nuk është përfundimi”.

“Nëse mbrëmë ka qenë krim i madh i organizuar ne duhet të themi se është e kanë kapur vetëm për bishti koka e këtij krimi është duke tjetër në Prishtinë”,ka thënë Kurti.

Cikloni në Greqi po merr para çdo gjë, por ndodh Mrekullia/ Ja si u shpëtua familje shqipatre me fëmijën e vogël 3 vjeç

Cikloni i rrallë mesdhetar “Ianos” ka go ditur fu qishëm disa zona të Greqisë. Në të gjitha zonat të cilat ka prekur cikloni Shërbimi Zjar rfi kës ka pranuar mbi 2450 thirrje urgjente për ndihmë, ndërsa ka shpëtuar rreth 600 persona që rrezi kohes hin nga perm bytjet.

Mësohet se në një prej oper acio neve të shpëtimit që u realizua me sukses para pak çastesh dhe që ishte në zhvillim prej disa orësh, u shpëtua edhe një familje emigrantësh shqiptarë me një fëmijë tre vjeç të cilët ishin të rrethuar nga ujërat në fshatin Sofadhës të Kardhitses.

Zonat më të prekura nga cikloni janë ishujt në jug të Jonit, në Greqinë perëndimore, Greqinë kontinentale dhe Thesali.