Si do të vazhdojë të jetë moti? Ky është parashikimi për ditët e fundit të vjeshtës

Si do të vazhdojë të jetë moti? Ky është parashikimi për ditët e fundit të vjeshtës

Vijon moti i qendrueshëm dhe i ngrohtë edhe pse po afrohemi gradualisht drejt fundit të vjeshtës.

Gjithashtu në vend do të ndikojnë masat ajrore të qendrueshme me lagështirë.

Këto masa, do të sjellin mot të vranët e hera herës intervale me diell, kryesisht përgjatë vijës bregdetare dhe zonat e ulta.

Era, do të fryjë me drejtim juglindje 1-8m/s. Dallgëzimi në det parashikohet i forcës 1-2 ballë.

Temperatura parashikohen:

Në zona malore 4 deri 13°C në zona e ulëta 7 deri 22 °C në zona bregdetare 13 deri 21 °C.

Per ditën e nesërme vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme. M

oti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Era do të fryjë me drejtim nga kuadrati i lindjes me shpejtësi mesatare 2-8m/sek. Valëzimi në dete i forcës 1 deri 2 ballë.

Temperaturat parashikohen me rritje në vlerat e mesditës:

në zona malore 2 deri 15 °C

në zona e ulëta 6 deri 20°C

ë zona bregdetare 8 deri 19 °C