S’mundi te vije te hidhte nipit te pakten nje dore dhe../ Tezja e Mateos perlot me fjalet:Me tha do te tregoj nje sekret…

S’mundi te vije te hidhte nipit te pakten nje dore dhe../ Tezja e Mateos perlot me fjalet:Me tha do te tregoj nje sekret…

Tezja e 8-vjeçarit Mateo Vasia që u rrë mb ye dhe u v r a ditën e djeshme nga fqinji i tij në fshatin Grecallit të Fierit ka folur në emisionin “Me zemër të hapur” në News24. Ajo ka treguar bisedën e fundit me nipin dy ditë më parë, kur i kishte thënë se do i tregonte një se k ret.

Në një lidhje ‘Skype’ nga Italia, tezja e të mit ur it Adriana tha se lajmin e kishte marrë nga motra tjetër, teksa në fotot e trupit të paj etë të nipiti kishte parë shenja dh u n e.

“Ndodhem prej 3 vitesh e gjysmë në Itali. Pres të bëj dokumentet. Dola t’i blija ca gjëra dhe çokollata djalit. Në darkë me thotë djali që o ma ka hu m bur Mateo. I shkruaj motrës që kam në Greqi, janë dy motra burrat vëllezër dhe e pyes ça ka ngjarë me çunin,

më thotë ke shk ar ë nga trutë e kokës. Më pas më merr në telefon dhe më thotë Djana bëhu e fortë se çunin e kanë v r ar ë. Motra ime dhe kunati janë njerëz punëtorë, kanë punuar me djersën e ballit dhe me sakr i fi ca. Ai që kishte bërë një k r im ,

pse qeveria nuk mori masa dhe të priste t’i merrte j e tën një vogëlushi. A është e drejtë? Kur person bën një k r im, ai që e bën njëherë e bën praë, pse e nxjerr nga bu rg u.

Ishte një ëngjëll, e çoi për të blerë bukë dhe i tha hajde tek shtëpia ma sill. Lam 3 vjet e gjysmë që nuk i kam parë, nuk i kam ndjerë aromën. Më ngelën çokollatat në çantë, më ngelën gjërat që i kisha blerë për çunat. Më kërkonte shumë gjëra dhe i kisha premtuar që do e nxirrja në Fier.

Sot nuk isha dot aty. t’i hidha një grusht dhe. Aty ku është v r a r ë nipi të ngrihet një lapidar. Kam folur me dy çunat e mi që gjenden aty, me vëllezërit dhe vjehrrën e motrës. Kurse me motrën nuk kam folur, nuk është në gjendje.

Kam parë dy foto të çunit, ishte i m as a kru ar, me shenja d h u n e. Çfarë ma ka gjetur motrën, më ka gjetur dhe mua.Para dy netësh më marrin dy nipat në telefon e bënin shaka.

Më tha do të them një sekret dhe ty, do dalim në Fier bashkë e do ta them. Nuk ta them tani, se më dëgjon mami e babi, unë dua ta them vetëm ty dhe Kristos, djalit që kam këtu. Ai qeshte, ishte i lumtur.

E kam pritur vetë atë djalë dhe e kam rritur vetë.Fotot e nipit mi nisi vëllai, ishte i mas a k ru ar në pjesën e fytyrës, kur i pashë me iku truri. Dua vetëm drejtësi. Ai nuk meriton b ur g, meriton ta nxjerrësh në mes të Fierit, ta v ar ë sh dhe t’i hedhësh benzinë e t’i vësh f l a kë n. Ta shikojë motra, dhe siç ka v ua j tur nipi im, të v ua jë dhe ai”, tha tezja mes l o tësh.